Broker eToro je jeden z nejznámějších a nejlépe hodnocených CFD brokerů na českém trhu. Broker je známý především díky rozsáhlé platformě pro sociální obchodování a širokému portfoliu obchodních aktiv. Pokud ovšem přijde řeč na poplatky, tak zůstává eToro v průměru. Co vše musí klienti populárního brokera platit a na kolik je vyjde jedna transakce?
Jaké poplatky si eToro účtuje?
Poplatky lze rozdělit do dvou kategorií: poplatky za obchodování a administrativní poplatky. U poplatků za obchodování se navíc sleduje typ obchodního instrumentu. U brokera se totiž nově obchodují ireálné kryptoměny a cenné papíry. Ty lze ale využít jen pro dlouhé obchodní pozice bez využití finanční páky. Nakoupené cenné papíry se ukládají v elektronické podobě u brokera. Ostatní aktiva, krátké obchodní pozice a pákové obchodování jsou dostupné jen formou CFD kontraktů.
Vklady jsou bez poplatků, ale za výběry si broker eToro účtuje $5. Za obchodování si broker neúčtuje komisní poplatky, takže se platí pouze spread. To platí i pro nákup fyzických akcií, což je mezi brokery opravdu nevídané! Při obchodování CFD si broker eToro kromě spreadu účtuje také swapový poplatek za převod obchodní pozice do dalšího dne. U fyzických aktiv si broker eToro tento poplatek neúčtuje, stejně jako poplatek za správu.
Jak si stojí broker v porovnání s konkurencí?
Pojďme se ale podívat na konkrétní čísla. Například na konci roku 2019 byl spread pro Bitcoin 0,75 %,pro akcie Facebooku 0,5 %, pro index SPX500 0,05 % a například měnový pár EUR/USD se obchodoval se spreadem 3 pips (0,03 %). To je sice srovnatelné s konkurencí, avšak najdete i brokery s nižšími spready (např. Plus500).
Broker eToro si účtuje nakonec také poplatek za neaktivitu ve výši 10 USD, který se platí každý měsíc. Tento poplatek budete platit jen za předpokladu, že se podobu 12 měsíců nepřihlásíte k účtu. Samotné přihlášení se považuje za aktivitu. Poplatek za neaktivitu si účtuje téměř každý broker, takže v tomto ohledu není eToro výjimkou.