Asi je vám jasné, že je s námi tento úžasný nápoj již velmi dlouho. Ve skutečnosti ale nejspíš mnohem déle, než si myslíte. První zmínky o jeho výrobě totiž pochází již ze starověké Mezopotámie, tedy asi 4 tisíce let před naším letopočtem. Jak na něj přišli a jaká byla jeho historie? Podívejme se na to alespoň ve zkratce. Každý Čech by měl přece vědět, díky čemu si užívá vynikajícího, chladivého nápoje.
V současnosti najdeme mnoho míst, značek a stylů zlatavého moku. A jeho výrobci přicházejí neustále s dalšími novinkami. Prodej piva Pivotoc navazuje na tradici a zaručuje kvalitní točené, pro které si k nim můžete přijít, odnést a vychutnat tam, kde to máte nejraději. A kromě toho vám ho také rádi v rámci Prahy dovezou. To v případě, že se vám nebude chtít z domu. Díky čemu si ho ale můžeme vychutnat?
Na začátku stála náhoda
O první výrobu se postarala sama příroda. Do nádoby, kde lidé skladovali oblí, hodně napršelo a voda se tam zkvasila. Když ji po nějaké době objevili, byl z ní jich chutný a zcela nový nápoj. Staří Peršané trestali neúspěšné sládky utopením, zatímco Vikingové si mysleli, že v posmrtném království žije obrovská koza, které z vemen teče proudem pivo.
Dělníci, kteří se podíleli na stavbě pyramid dostávali jako odměnu denně čtyři litry této jedinečné tekutiny. A právě Egypťané ho také jako první začali stáčet do lahví. V Čechách se první lahvové přitom objevilo až v roce 1841. Zajímavostí je, že po velkou část historie byla výroba svěřena pouze ženám. Muži řemeslo převzali až s přechodem na velkovýrobu.
Počátky v Evropě
Jako první se objevil pivovar Weihenstephan, který se nacházel kousek od Mnichova. To bylo v roce 1040. První u nás byla produkce v Břevnovském klášteře, a to kolem roku 993. Ve stejné době bylo ale vaření zakázáno a tradice se vrátila s králem Václavem I. (1230-1253). Od dob Karla IV. měly právo na vaření chmelového nápoje všichni občané měst bez omezení.