· Před nákupem zjistěte, co přesně potřebujete koupit, a napište si to. V obchodě vezměte popořadě vše, co je na papírku napsané, a když máte všechno, zbytečně se nezdržujte. Když se nebudete rozhlížet, nebude Vás lákat nakupovat více, než potřebujete.
· Pokud předchozí bod nezvládnete, jednoduše si k tomu přidejte, že na nákup s sebou si vezmete pouze tolik peněz, kolik víte, že budete potřebovat, i kdyby vás srdce nutilo nakupovat, nebudete mít jak. To se týká i opravdových nákupů, kdy vyrazíte s přáteli na kávu a chcete si udělat radost nějakým dražším produktem, vezměte si s sebou částku, kterou maximálně chcete nebo si můžete dovolit utratit. Nemůže se pak stát ta nehoda, že doma zjistíte, že je pryč celá vaše výplata.
· Uložte si peníze do banky, a mějte u sebe jen peníze, které potřebujete, a samozřejmě zálohu, pro případ, že budete nutně potřebovat peníze. Vždy je lepší mít něco navíc po ruce.
· Naučte se rozpočítávat peníze. Napište si Vaši celkovou čistou mzdu. Sepište si všechny platby, které musíte měsíčně z těchto peněz odvádět. Podle počtu členů domácnosti odečtěte, kolik výdajů bude třeba za jídlo. Nezapomeňte započítat potřeby pro děti, pokud jsou nějaké členy domácnosti, kosmetiku a hygienické potřeby, různé služby, které si necháváte provozovat pravidelně. Ta částka, která vám vyjde, je váš zůstatek, který si můžete dovolit utratit za ostatní věci, které jsou nepotřebné, či nejsou pravidelným výdajem. Nezapomeňte ovšem na tu skutečnost, že jak už bylo zmíněno, je opravdu potřeba si nechat vždy zálohu třeba v pečlivě schovaném hrníčku. Nikdy nevíte, kdy se může něco přihodit, v určitých situacích to bez peněz zkrátka nepůjde, proto na to raději nezapomínejte.
· Konzultujte nedůležité útraty s ostatními členy domácnosti. Většinou je v rodinách rozpočet společný, a proto všechny vaše výdaje, pokud jsou opravdu zbytečné, nejprve prokonzultujte s člověkem, se kterým dáváte peníze dohromady. Zeptejte se na jeho plány, které má, a co plánuje platit.
· Pokud se nejedná o větší částky k platbě, nechoďte do obchodu s kreditní kartou. V případě, že se jdete jen podívat po obchodech, a nejdete vyloženě na velký rodinný nákup, je lepší si vzít určitou částku s sebou v hotovosti, a kartu, na které máte pravděpodobně všechny vaše finance, nechte raději doma. Když máte jen platební kartu, a peníze nedržíte v ruce, vůbec si vlastně neuvědomujete, že něco utrácíte a nepřemýšlíte, zda je dobrý nápad koupit zrovna tuhle věc, která není zrovna nejlevnější. Kdežto když držíte peníze v hotovosti v ruce, donutí vás to se zamyslet, a nechcete ty peníze moc nikomu dávat do ruky, což ušetří další zbytečné výdaje.