Krůček sem, krůček tam, bác na zem. Takhle nějak vypadají začátky u každého tvora, který se právě učí chodit. Vaše malé miminko povyrostlo a nyní začíná objevovat svět z nového pohledu. Říkáte si, že je na čase pořídit mu jeho první botičky. Dejte ale pozor na jejich výběr i načasování.
I když je jasné, že jakmile vidíte první krok, nejraději byste boty jeli koupit ihned, vyčkejte. Botičky je třeba koupit v ten správný čas. Pokud je totiž koupíte moc brzy, můžete vývoj chůze i nožičky zabrzdit anebo dokonce vrátit zpátky. Jen si představte, jak náročné období vaše děťátko teď prožívá. Najednou musí chodit pouze po dvou končetinách a to je oproti čtyřem velice nestabilní poloha. A teď mu ještě nasadíte na nohy nějaké divné těžké věci, o které kobrtá. Je jasné, že se mu to nebude líbit. Obecná rada zní, nechat dítě chodit bez bot do té doby, než začne chůze převažovat nad lezením.
Nejlepší pro dětskou nohu je chození naboso. Dítě při něm správně zapojuje svaly na chodidlech a kotnících. Také cítí různé povrchy a utváří si o nich povědomí.
Pro první botičky nechoďte do prvního obchodu, který uvidíte. Je dobré zajít do specializované prodejny zdravé obuvi, zaměřené právě na dětské boty. Tam vyškolený personál dítěti nožičku změří, prohlédne její tvar, šířku, výšku nártu a další faktory a následně poradí s výběrem té nejvhodnější obuvi pro vašeho drobečka. Pokud byste mu vybrali špatné boty, hrozí poškození zdravého vývoje nohy.
Na co je tedy důležité se zaměřit?
1) Bota by měla být lehká tak, aby se v ní dítěti dobře chodilo
2) Protože dítě, které se učí chodit, nemá ještě pořádnou stabilitu, podrážka by měla být pevná a neklouzavá, zároveň pak ohebná a ne příliš tvrdá
3) Bota by měla nožičce poskytovat oporu v kotníku
4) Měla by být vyrobena z testovaných a nezávadných materiálů a především prodyšná
5) Důležitý je také takzvaný nadměrek, který by měl být tak akorát, aby bota netlačila a zároveň nebyla až příliš velká