Blíží se čas, kdy bude potřeba zazimovat svou zahradu, sklidit poslední zbytky zeleného listí a připravit se na dlouhé zimní večery. Pokud vám na zahrádce rostou aromatické byliny, určitě nepromarněte šanci na to je využít. Rozmarýn a tymián určitě můžete usušit a použít jako koření, naproti tomu bazalka sušením ztrácí účinné látky i aroma.
1. Ochucené oleje
Do sklenic si připravte vybrané přísady – nejvíce se hodí rozmarýn s pepřem, do další zase tymián a do posledního samotnou bazalka. Zalijte kvalitním olivovým olejem a zašpuntujte. Můžete použít i jakýkoli jiný typ, ale určitě je vhodné používat tmavé lahvičky. Můžete si tak po celý rok užívat čerstvou chuť léta, a to jak do salátů, tak na maso nebo k čerstvě upečeným bagetám.
2. Pleťové oleje
Podobným postupem jako v bodě 1 si můžeme vytvořit kosmetiku na míru. Posbírejte léčivé byliny – jejich účinek si můžete pročíst v jakémkoli bylinkáři. Vybrané suché rostliny zalijte kvalitním panenským olejem (v tomto případě se hodí slunečnicový) a ohřívejte ve vodní lázni asi půl hodiny, poté nechte týden zrát na slunci. Pro voňavý olejíček volte voňavé květy, kterými jsou levandule nebo šeřík.
3. Tinktury
Bylinky naložené v alkoholu můžete používat jako pravidelné kůry při daných potížích. Hřebíček v Alpě také jako přírodní repelent.
4. Bylinné koupele
Jako sedací koupel můžete použít sušené i čerstvé rostliny. Čerstvých ale vždy berte více než sušených. Vložte je do látkového sáčku a po deseti minutách nezapomeňte vytáhnout. Nejoptimálnější teplota je kolem 38°C. Při problémech s kožními ekzémy zkuste koupel v ovesných vločkách nebo měsíčku. Epsomskou sůl můžete přidat, pokud podstupujete hubnoucí kůru.
5. Vonné pytlíčky
Z bavlněné látky našijte pytlíčky a naplňte například levandulí, která odhání moli nebo rozmarýnem, mátou a tymiánem, růží, ale i fialkou.
Mezi další nápady patří sůl s popencem a dobromysle, a vlastní hydrolát z okvětních plátků růže.